Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombi Basıncı Neden Yükselir?
04.06.2020
414

Birçok evde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamada kullanılan kombiler, kimi zaman çeşitli arıza ve sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Doğalgaz kombilerinde sık rastlanan arıza durumlarından biri de kombi basıncının ya da barın bir anda yükselmesi. Antalya Kombi basıncı yükselmesi durumu birçok kombi kullanıcısının başına gelen ve sıkça çözüm aranan bir konu. Peki kombi basıncı neden yükselir? Kombi basıncını düşürmek için neler yapılmalıdır? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtı yazımızda sizleri bekliyor!

Kombi Barı Neden Yükselir?

Kombi basıncı ve kombi barı neden yükselir sorusu, kombi kullanıcılarının en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Kombi barının yükselmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Asıl sebebi bulabilmek için tüm etkenleri göz önünde bulundurmalı ve bu sorunların kombide var olup olmadığından emin olmalısınız.

Kombi Basıncı Yükselmesinin Sebepleri Neler Olabilir?

  • Kombi basıncı yükseliyor ise muhtemel sebeplerden biri doldurma musluğunun açık bırakılmış olmasıdır. Bu yüzden kombi doldurma musluğunu kontrol etmeli ve kapalı durumda olduğundan emin olmalısınız. Kombi doldurma musluğunun kapatılması için iyice sıkılması gerekir ancak hassas bir parça olduğundan kırılmaması için dikkatli olunmalıdır.
  • Kombi basıncı yükselmesinin olası sebeplerinden bir diğeri de doldurma musluğunun kapanmıyor olmasıdır. Kombi musluğunu kapattığınızdan emin olsanız bile eğer muslukta ufak bir kademe dahi açıklık kaldıysa basınç yükselebilir. Bu durumun düzelmesi için arızalı olan doldurma musluğunun yenisiyle değiştirilmesi gerekir.
  • Kombiye su basmak için musluğu kuvvetli bir şekilde çevirdiğinizde parçayı kırabilirsiniz. Eğer doldurma musluğu kırılırsa da kombinin basıncı yükselir. Bu yüzden doldurma musluğunun herhangi bir parçasının kırılması durumunda da musluğun komple değiştirilmesi gerekir.
  • Kombi basıncı neden yükselir sorusunun bir başka cevabı da plaka-ana eşanjör arızasıdır. Plaka-ana eşanjör arızalandığında kombi basıncında kendi kendine yükselmeler meydana gelir. Eğer kombiniz çift eşanjörlü ise sorun plaka eşanjörde; tek eşanjörlü ise sorun ana eşanjörde olabilir.
  • Kombi basıncının yükselmesinde son nedenlerden biri de genleşme tankı havasının eksik ya da membranın delik olmasıdır. Özellikle düzenli olarak bakımı yapılmayan kombilerde genleşme tankının havası kontrol edilemez ve havası eksildiğinde de basınç yükselmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Böyle bir sorun yaşanıp yaşanmadığından emin olmak için genleşme tankının havasını kontrol etmeniz eğer hava yok ise hava basmanız gerekir. Eğer genleşme tankının membranı delikse değişim şarttır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mustafa TARAKÇI
Mustafa TARAKÇI
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?