Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?
04.06.2020
712

Antalya Klima Yüksek konfor sunan iklimlendirme cihazlarından klimalar ortamı ısıtmak ya da serinletmek istenildiğinde tercih ediliyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde günün önemli bir bölümünde çalıştırılan klimaların ne kadar elektrik harcadığı merak konusu. Klima ne kadar elektrik harcar sorusuna verilebilecek yanıt aslında birden fazla seçenekle olabilir. Çünkü bir klimanın yakıt tüketimi kullanıldığı ortam, kullanılma şartları, sıklığı ve kompresör türü etkenlerine bağlıdır. Bunların yanı sıra klimanın yakıt tüketimi kullanım süresi ve derecesine bağlı olarak da farklılık gösterir. Klima yakıt tüketimi noktasında belirleyici olan bir diğer faktör de klimanın enerji verimliliği. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak klima ne kadar elektrik harcar sorusuna belli başlı yanıtlar verebilmek mümkün.

Klima Ne Kadar Elektrik Yakar?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi klimaların ne kadar elektrik harcadığı konusunda belirleyici birden fazla etken bulunuyor. Gelin bunlara hep birlikte bakalım!

Enerji Verimliliği Bakımından: Klimalar enerji verimliliği bakımından A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G sınıflarına sahip bulunur. Eğer klimanızın daha az elektrik yakmasını istiyorsanız A sınıfı klima tercih etmelisiniz. En sık tercih edilen A sınıfı klima modelleri elektrik faturası maliyetini düşürmesiyle cep dostudur. Eğer A sınıfı ve 9.000 BTU kapasiteli bir klima tercih ederseniz; böyle bir cihaz en yüksek hız ve çalışma seviyesindeyken saatte yaklaşık 0,8 kW elektrik tüketir.

BTU Bakımından: Bilindiği gibi klimalarda BTU, sınıflandırma yapma amacıyla kullanılan bir ısı birimidir. Açılımı British Thermal Unit (Britanya Isı Standardı) olan BTU, bir klimanın ortamdan tasfiye edebildiği ısı miktarını ifade etmek için kullanılan ölçü birimi olarak da tanımlanabilir. Bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F’den 64° F’ye çıkartmak için gerekli olan enerji miktarına 1 BTU’dur. Klimanın BTU/h değeri yani saatlik BTU üretim değeri yükseldikçe soğutma gücü ve elektrik tüketimi de yükselir. Dolayısıyla klima ne kadar elektrik yakar sorusuna cevap verirken cihazın BTU değerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Klimanın kaç BTU olması gerektiğine karar verirken cihazın kullanılacağı mekânın büyüklüğüne uygun bir seçim yapmak gerekir. Bu, verimlilik ve enerji tasarrufu açısından da önemli bir noktadır.

Klima Ne Kadar Elektrik Harcar

9000 BTU klima ne kadar elektrik harcar? Eğer 9.000 BTU’luk bir klima kullanıyorsanız cihazınız en yüksek hızda bir saatte yaklaşık olarak 0,8 kW elektrik harcar.

12000 BTU klima ne kadar elektrik harcar? 12.000 BTU değerinde A sınıfı bir klima ise en hızlı çalışma modunda bir saatte 1,08 kW elektrik harcar.

18000 BTU klima ne kadar elektrik harcar? Geniş mekânlarda (büyük evler ve işletmeler gibi) tercih edilen 18.000 BTU’luk A sınıfı klima modelleri en hızlı modda saatlik 1,78 kW elektrik harcar.

24000 BTU klima ne kadar elektrik harcar? Daha çok büyük işletmelerde kullanılan 24.000 BTU kapasiteli klima modelleri en hızlı modda bir saatte 2,19 kW elektrik tüketir.

Klimaların BTU bakımından ne kadar elektrik harcadığına özetle bir yanıt vermek gerekirse; yukarıdaki rakamlardan da görüldüğü üzere cihazın BTU kapasitesi yükseldikçe elektrik maliyeti artar. Ancak sırf bu yüzden mekân için gerekli kapasiteden daha düşük kapasiteli bir klima tercih edilmemelidir. Çünkü bu durumda hem cihazdan istenilen verimi alamazsınız hem de normalden daha uzun çalıştırmanız gerekebileceği için enerji tasarrufu da elde edemezsiniz.

Soğutma Teknolojisi Bakımından: Son yılların en popüler klima modelleri arasında yer alan inverter klimalar, klasik klimalardan farklı olarak enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanır. İçeriğinde yer alan kompresör sayesinde, güç kaynağından gelen enerjiyi değiştirme kapasitesine olan inverter klimalar; enerji tasarruflu bir klima kullanımı için idealdir. Ortam sıcaklığını istenen seviyede tutarken aynı zamanda daha az enerji harcayan inverter teknolojili klimalar; klasik klimalara kıyasla aylık elektrik tüketimi bakımından yaklaşık olarak %11 tasarruf sağlar.

Salon tipi klima ne kadar elektrik harcar? İş yeri, büyük toplantı salonu, mağaza, market, alışveriş merkezi gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekânlarda tercih edilen salon tipi klima modelleri genellikle 24.000 BTU kapasiteye sahip bulunur. 24.000 BTU’luk bir salon tipi klima en hızlı kullanımda saatte 2,19 kW elektrik tüketir.

Bu harcama değerleri günlük birim fiyatlarıyla çarpılarak maliyet hesabı yapılabilir.​

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mustafa TARAKÇI
Mustafa TARAKÇI
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?